Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Kresťania za odluku cirkvi (náboženstva) od štátu (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Výborný námet - fandím vám

Ibaže teraz - v čase mimoriadneho spoločenského režimu - nie je pre to priestor. Ale až dôjdeme do konsolidačného režimu, mal by ste sa rozhodne k tejto téme vrátiť.
Chce to však nasledovné.

1/ Zrušenie diskriminačného zákona o cirkvi a náboženských spoločnostiach, ktorý je hnusným diktátorským opatrením, aby nemohlo žiadne náboženské spoločenstvo v SR byť registrované. Namiesto toho treba upraviť zákon o združovaní občanov v tom zmysle, aby podľa tohto zákona boli registrované popri občianskych združeniach aj náboženské združenia.
2/ Zaregistrovať všetky náboženské spoločnosti bez nároku na financovanie ich potrieb (teda aj tie, ktoré v súčasnosti nemôžu byť zaregistrované pre nedostatočný počet členov). Všetkým zaregistrovaným priznať právnu subjektivitu - ak o to požiadajú.
3/ Zrušiť povinnosť štátu k financovaniu náboženských združení.
4/ Novým zákonom determinovať vzťahy náboženských spoločností vzhľadom na daňové a sociálne otázky.

Sú to len stručne 4 body, ale predstavuje to obrovskú kopu práce a úsilia.
A je tu to hlavné. RKC to nemôže dovoliť, lebo by sa v našej krajine okamžite rozpadla.
Neveríte?
Tak ku príkladu v Banskej Bystrici je okolo 63 000 členov RKC. Ak vezmeme do úvahy, že minimálne 2/3 sú len nominálni členovia, a z tých ozajstných 20 000 je 5000 detí a maloletých, tak logicky tých 15 000 duší nie je schopných utiahnuť náklady v tomto meste ani na osvetlenie kostolov, nie to ešte na vykurovanie kostolov, platy a bývanie kléra a pomocného personálu. Samozrejme tie 2/3 nominálnych členov by sa okamžite hlásilo k ateizmu a z katolíckeho Slovenska by sa stala ateistická krajina. No a to nemôže dopustiť Vatikán.
Takže tvrdý oriešok.
Ale
FANDÍM VÁM
 

vďaka za fundovaný príspevok ! (+)

kultúru má pod palcom OĽaNO, uvidíme, ako sa k otázke odluky cirkvi postavia oni, a celá vládna koalícia
.
 
Hodnoť

 

Problém je v tom, že túto otázku držia v hrsti dvaja-traja konfesijne roduverní papaláši.
Asi pred 15 rokmi som dal podnet, aby diskriminačný zákon 308 zrušil Ústavný súd SR. Jedinec to môže urobiť cez prezidenta, cez generálneho prokurátora, alebo cez poslanecký klub. Prezident Šuster vôbec neodpovedal. Ale generálny prokurátor moju žiadosť dal na ústavný súd, ibaže tam trčala neprejednaná niekoľko rokov a medzitým dvaja poslanci za KDH predložili zákon 308 parlamentu na doplnenie a parlament to schválil. Doplnenie bolo v tom zmysle, že na registráciu nového spoločenstva už nestačí 20 000 existujúcich členov, ale že je potrebné meno, priezvisko, dátum narodenia, rodné číslo, trvalý pobyt a musí to byť občan SR. Teda horšie ako totalitný režim. Obrazne povedané : človek sa môže narodiť až vtedy. keď má matrikou vystavený rodný list...
Groteskné na veci je, že po uzákonení týchto sprísnených kritérií štát registroval podľa tohto zákona 5 ďalších spoločenstiev, z ktorých všetky mali pod 1000 členov - čo po pár mesiacoch normálne zverejnil štatistický prieskum. A pritom nebol potrebný žiaden z požadovaných údajov o „členoch“. A v tom istom štáte boli odmietnuté 3 spoločenstvá, ktoré mali charakter celoštátneho pôsobenia a jedno dokonca dosahovalo 20 000 členov.
No a čerešnička. Keď bol zvolený za poslanca Škripek, pokúsil som sa u neho znovu intervenovať obnovenie konania v otázke zrušenia protiústavného zákona 308. Povedal mi, kto ten zákon chráni cez KDH, ale že sa to dá obnoviť cez žiadosť poslancov, ak sa nájde v poslaneckom klube 8 poslancov, ktorí by to požadovali.
Nenašlo sa.
 


Najčítanejšie


  1. Peter Remeselník: Prečo polícia odmietla potrestať páchateľa, ktorý narazil autom do ľudí a ušiel ? 4 781
  2. Ladislav Piršel: To bola drahá svadba, pán premiér! 2 721
  3. Peter Gregor: Premiérov hyenizmus. 2 272
  4. Karolína Olšavská: Keď je zamestnanec v pazúroch zamestnávateľa špekulanta 2 186
  5. Andrej Tichy: Ako sa zvyšuje plat v Nórsku? 1 892
  6. Peter Kollega: Boľševické hyeny vyzvali národ k sabotáži testovania 1 648
  7. Simona Kyselicová: Ako sa (ne)dodržujú nariadenia počas cesty lietadlom 1 522
  8. Július Kovács: Syn Generála Dušan Kováčik,