Palestínska demografická hrozba ?

Autor: Miroslav Iliaš | 27.1.2011 o 9:00 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  845x

Častým argumentom zástancov palestínskeho štátu je populačná prevaha palestínskych Arabov voči Židom na izraelských územiach a na sporných územiach Izraelom spravovaných. Je tomu naozaj tak ?

Židovská obec Ofra na Západnom brehu.Židovská obec Ofra na Západnom brehu.REUTERS

Oponenti historických a právnych nárokov Izraela na Júdsko a Samáriu, regiónu známeho ako "Západný breh", používajú presvedčivý argument o tom, že Izrael čelí "demografickej kríze", lebo arabské obyvateľstvo medzi Stredozemným morom a riekou Jordán počtom prevýši Židov. Z toho dôvodu by mal byť ohrozený židovský a demokratický charaktera štátu Izrael.

Preto tvrdia, že Izrael sa musí stiahnuť z území "Západného brehu" (označenie používané z čias jordánskej okupácie do roku 1967, ktorým Jordánske kráľovstvo odlišovalo od svojho vlastného územia "Východného brehu"), vrátane "východného Jeruzalema" - Starého mesta a Chrámovej hory a vyvoriť tam ďalší arabský štát. Golanské výšiny by sa podľa ich zmýšľania vrátili Sýrii. Týmto "ušľachtilým krokom" by sa vyhlo známym obvineniam Izraela z "okupácie", "utláčania", "rasizmu", "apartheidu" a podobne. Nevyhlo by sa pravdaže čiastkovej podtéme o palestínskych Arabov, ktorí sú občanmi Izraela, ani súvisiacej téme "Nakba" (katastrofa) - arabskému podaniu vzniku Izraela v roku 1948, odkiaľ sa datuje palestínčanmi podávaná izraelská "okupácia".

"Demografický argument" bol použitý aj na bývalého premiéra Jicchaka Rabína, aby súhlasil s dohodami v Oslo a bol vyzdvihnutý ľavicovými médiami, tiež na ďalších bývalých premiérov Ehuda Baraka a Ehuda Olmerta, mnohých izraelských ministrov a politikov, ako aj súčasného ministerského predsedu Benjamína Netanjahua. Je tu len jeden problém: je to mýtus, súčasť kampane zničiť osadnícke hnutie. "Demografická hrozba" bola dôsledne vyvrátená rôznymi štúdiami, vrátane "Rozdiel milión osôb" (The Million Person Gap) z univerzity Bar Ilan, či iná práca z Inštitútu pre sionistické stratégie. 

Fakt je ale ten, že skoro všetci neizraelskí Palestínčania žijúci v Júdsku, Samárii a Gaze sú pod Palestínskou autoritou (ďalej len PA). Pásmo Gazy vedené teroristickou organizáciou Hamas, je separátnym teritóriom s vlastnou armádou a administratívou; hoci je podporovaná PA, je v opozícii voči vládnemu hnutiu Fatah. Preto "okupácia" Izraelom sa vzťahuje na územie, a nie na palestínske arabské obyvateľstvo.

Právny status týchto území Západného brehu je dišputovaný a nikdy nebol jednoznačne súdne určený. Organizácie ako Červený kríž, Organizácia spojených národov (OSN), Európska únia (EÚ), rôzne politické organizácie a vlády považujú sporné územia za "okupované" Izraelom bez určenia, komu patria. Otázka suverenity predmentných území je predmetom pre ďalšie rokovania.

Podľa dohôd z Oslo boli územia Júdska a Samárie rozdelené do troch kategórii: A - pod úplnou správou PA, B - pod civilnou správou PA, C - pod úplnou izraelskou správou. Žiadni Židia nebývajú v oblastiach A a B, v ktorých žije zhruba milión a pol palestínskych obyvateľov. Všetky židovské komunity (osady) sú v oblasti C, kde žije asi 300 tisíc Židov, spolu s asi pár desiatok tisíc Arabmi (nie sú presné čísla). K tomu asi 200 tisíc Židov žije v novopostavených štvrtiach Jeruzalema od roku 1967 - tieto oblasti boli virtuálne anektované Izraelom.

.Žiadna kríza

Len ak by celé Júdsko a Samári bolo celistvým, administratívne a vojensky nedeleným územím, potom by demografický argument bol prevažujúci. Avšak v súčasnom stave, keď územia sú na základe dohôd z Oslo delené a oblasť C je jednoznačne židovská, nie je žiadna demografická hrozba.

Podobne veľké množstvá Arabov žijú v Izraeli spred roka 1967, hlavne v Negeve a v Galilei. Pozrúc sa na celú populáciu medzi Stredozemným morom a riekou Jordán z demografického hľadiska, situácia by vyzerala šedo - Židia a Arabi takmer v rovnakých množstvách. Avšak ak je tento región členený, perspektíva sa zmení, a údajná demografická hrozba sa rozptýli.

Argument pre podporu židovského stiahnutia sa kvôli "uchovaniu izraelského židovského charakteru" je vágny, a je aj v rozpore s podporou zahrnúť množstvo nežidov (Arabov, afrických prisťahovalcov atď), usilujúcich sa žiť v Izraeli. Snaha ľudskoprávne vyhovieť ilegálnym imigrantom v Izraeli ohrozuje pretrvávajúcu izraelskú židovskú identitu.

Naviac stovkám tisícom imigrantov z bývalého Sovietskeho zväzu, ktorí so židovstvom majú veľmi slabé spojenie, bolo dané občianstvo Izraela. Hoci mnohí z nich slúžia v izraelskej armáde a požiadali o konverziu k judaizmu, zostáva v tejto veci istá kontroverzia ohľadom úprimnosti ich záujmu byť Židmi.

Inými slovami, demografické argumenty, zahrňujúce otázky ako "Kto je Žid?" a "Čo je izraelské?" sú komplikované národno-sociálne témy, ktoré sa nedajú vyriešiť zjednodušujúcimi názormi ani manipulovaním štatistiky.

Každopádne, nie je žiadna kríza, žiaden dôvod opustiť Júdsko a Samáriu, aby sa zachránil štát Izrael. Realisticky zhodnotená hrozba palestínskeho štátu vedie k ponechaniu vecí v takom stave, v akom sú. Demografická hrozba je nafúknutá bublina, a izraelské stiahnutie z jeho biblických uzemí nie je nevyhnutné.


ZDROJ: Moshe Dann, Ynetnews 14.12.2010

Vyšlo v upravenej podobe v časopise LOGOS 1/2011 kresťanského spoločenstva Milosť (www.milost.sk).

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Miliónové dotácie od Plavčana dostali aj pochybné firmy

Niektoré firmy, ktoré podporilo ministerstvo školstva, aby sa venovali vývoju a inováciám, nemajú s výskumom žiadne skúsenosti.

SVET

Poľsko zažíva nežnú revolúciu. Vracia sa pred rok '89?

Vládna presila najnovšie ovládne aj súdy. Únia je takmer bezmocná.

KOMENTÁRE

Minister Plavčan už dávno nemal existovať

Na znôšku legislatívnych náhod sa už nemôže pozerať ani koalícia.


Už ste čítali?