reklama

Mesiánski Židia

Hoci normatívny rabínsky judaizmus odmieta mesiášstvo ukrižovaného Ježiša, súčasný národ Izraela (hebr. Am Jisrael) netvoria len ortodoxní Židia. Z náboženského hľadiska je mnohofarebnou mozaikou od ateistov až po ultraortodoxných. Nečudo, že v tejto pestrej zmesi sú aj takí, ktorí uznávajú Ježiša z Nazaretu ako  osobného Spasiteľa, ako aj národného Mesiáša.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)
Tanec v mesiánskej kongregácii Harei Yeshua.
Tanec v mesiánskej kongregácii Harei Yeshua. (zdroj: hareiyeshua.com)

Mesiánski Židia sú veriacich v Ježiša Krista (hebr. Ješua HaMašiach) zo židovského národa, často združení v zboroch, odlišných od ostatných kresťanských denominácii, ktoré sa nazývajú mesiánske kongregácie, či mesiánske synagógy.

Z histórie vieme, že prví učeníci Pána Ježiša boli Židia. Poznáme ich ako nazarejci, či "cirkev obriezky", no môžeme im hovoriť aj mesiánski, hoci od dnešných sa odlišujú. Títo židokresťania zanikli v prvých storočiach kresťanstva, keďže boli pod tlakom jednak štátnej inštitucionálnej cikvi, aby sa zriekli svojho židovstva, a jednak ich odmietali židovskí súkmeňovci, ktorí neuznali Ježiša ako Mesiáša a riadili sa rabínskym judaizmom. Až v poslednom storočí sa na scéne kresťanského sveta objavili zbory so židovskými kresťanmi, predchodcovia dnešných mesiánskych kongregácii.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vyznanie viery mesiánskych Židov je skoro rovnaké ako kresťanské, a je typické práve používaním židovskej biblickej terminológie. Hovorí napríklad o inšpirovanosti celej Biblie (Tanach-Stará Zmluva, Brit Chadaša-Nová Zmluva), o Bohu Abraháma, Izáka, Jákoba, ktorý je Jeden (hebr. Echad), a ľudstvu sa prejavil ako Otec, Syn a Duch Svätý (Ruach HaKodeš), čo je analógia svätej Trojice. Ješua (Ježiš) očisťuje od hriechov vyliatou krvou aj Židov, aj nežidov. Špecifický je bod ohľadom židovského národa Izraela, ktorý je ustanovený Bohom a On s ním urobil večnú zmluvu, zahŕňajúcu Mesiáša a zem Izraela. Spasenie a správny vzťah s Bohom sú dosiahnuté iba milosťou a vierou, nie prácou (skutkami) Zákona. Zákon je daný Bohom ako morálne usmernenia pre Židov aj nežidov, a zároveň aj vytyčuje národnú identitu pre Izrael.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Prijatím Ješuu sa Žid stane "plným" Židom, z anglického full Jew. Nie je to práve najšťastnejšie pomenovanie, či kritizujú judaistickí ortodoxní oponenti. Z biblického hľadiska Ide o pôvodné ratolesti naštepené na olivovník, kde sú popri nich vštepené aj plané vetvy - veriaci z pohanov.

Ako je so Zákonom ? Mesiánski Židia sá hlásia biblickej národnej identite. Zákon - Tóru Izraela v slobode Ješuu. Nie ako u judaistických Židov so širokou škálou rabínskych zákazov mnohých činností, ako je šoférovanie, zapínanie elektrospotrebičov, či iná práca. Šabat a iné sviatky sú v úcte. Z bohatej židovskej tradície sa voľne preberá to, čo neodporuje Písmu. Čiže niekedy mávajú mesiánski Židia na hlave kipu, občas nie. Na Pesach, židovskú "veľkú noc" hovoria, že Boh vyviedol ich otcov, čiže ich vlastný národ, z otroctva Egypta. Zároveň vyznávajú, že baránok, ktorého krvou potreli veraje dverí, je predobrazom dokonalej obety Mesiáša Ješuu. Nežidovskí kresťania si zase ukrižovanie a zmŕtvychvstanie Krista, a to bez židovského starozmluvného kontextu (a nie v deň 14.Nissana podľa židovského kalendára).

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Mnohí mesiánski Židia sa obrátili a vyrastali v nežidovských cirkevných zboroch niektorej z kresťanských denominácii. Až neskôr prispeli k vyformovaniu vlastnej, mesiánsko-židovskej identity, ako ju poznáme v súčasnosti. Časť mesiánskych Židov sú občanmi Izraela, no mnoho ich kongregácii je v zahraničí, najmä v Spojených štátoch. V samotnom Izraeli je zhruba vyše 10 tisíc mesiánskych Židov (link). Alyja (imigrácia) mesiánskych Židov je kontroverzná záležitosť. Komisia môže žiadosť o občianstvo zamietnuť kvôli viere v Ježiša, čím sa Žid stáva kresťanom. Okolo toho býva veľa súdnych sporov, keďže židovská etnicita (podľa židovskej matky) alebo náboženská príslušnosti k judaizmu podmienkou k získaniu občianstva židovského štátu. Niekedy veriaci Židia prejdú imigračnou komisiou bez "preukazovania" čomu osobne veria. Ďalej štát Izrael nepriznáva mesiánskym kongregáciam rovnaký štatút ako ostatným kresťanským denomináciam, ktoré existovali pred rokom 1948. Neexistujú víza pre neizraelských mesiánskych pastorov, či dobrovoľníkov; k dispozícii sú len trojmesačné turistické. Zahraniční dobrovoľníci v mesiánskych kongregáciach musia každé tri mesiace vycestovávať mimo Izrael, aby si takto obnovili turistické víza. Formálne mesiánske zbory majú štatút neziskových organizácii.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ako príklad uvediem mesiánsku kongregáciu (preklad hebr. slova kehilat) Adonai Roi v Tel Avive, ktorú som navštevoval počas dvoch rokov mojej stáže v Izraeli. Jej sídlo, ako aj bohoslužby sú v prenajatých priestoroch. Sabatové bohoslužby sa začínali spevom "Šemá Izrael", ukončené boli áronovským požehnaním, oboje v hebrejčine. Bolo pravidelné týždenné čítanie z Tóry (Parašat Tóra), no v už novozmuvnom kontexte, s odkazmi na dielo Mesiáša Ješuu. Pripomínali sa veľké biblické sviatky - Pesach, Šavuot, Sukkót, ako aj tie menšie - Purím a Chanuka.

Mesiánski Židia v diaspore, či ako občania Izraela sú horlivými patriotmi, sionistami. Slúžia v armáde. V Adonai Roi je niekoľko mladých ľudí v povinnej vojenskej službe. Za nich sme sa modlili, osobitne počas operácie Liate olovo, keď boli nasadení v bojových akciách. Spomínam si na inú akciu - pochod Jeruzalemom pri príležitosti výročia šesť-dňovej vojny, kedy mesiánski Židia z Ameriky reprezentovaní Mesiánskou židovskou alianciou Ameriky (MJAA) sa hlásili k politickej podpore jeruzalema ako hlavného a nedeliteľného mesta židovského štátu.

Bratstvo s inými veriacimi je typické pre mesiánskych Židov. V kongregácii si takpovediac "podávali kľučky" í návštevníci z rôznych kútov sveta (Európa, Severná Amerika), ako aj pozvaní pastori. Kontakty sú aj s niektorými arabskými zbormi. V roku 2007 nás pozvali nás arabskí evanjelikálni kresťania z Galilei na spoločné bohoslužby a obed. Židia a Arabi v bratskej jednote, čo sa dá dosiahnuť jedine živou vierou v Mesiáša. Kde bola predtým nevraživosť a konflikty, tam mocou Ježiša zavládne vnútorný pokoj a odpustenie.

Aký vzťah majú nežidovskí kresťania k mesiánskym ? Mnohé nežidovské cirkvi podporujú Telo Mesiáša, aj stáli pri ich zakladaní. V Adonai Roi platia zo zahraničia dobrovoľníkov. Prevláda názor, že cieľová skupina mesiánkych sú ich židovskí súkmeňovci. Rozhodne je u nich priama evanjelizácia ťažšia a odpor väčší. Spomeniem bombový útok na mesiánskych Židov v Arieli v roku 2008, alebo prebiehajúci súdny spor mesiánskeho zboru v Beerševe proti ultraortodoxným Židom, ktorý pred istým časom hrubo narušili ich bohoslužby. Alebo antimisonárske organizácie ako Yad L"Achim, sledujúce najmä aktivity domácich mesiánskych kongregácii a zahraničných kresťanov, aby - v rámci zákonného demokratického postupu - pôsobili proti nim.

Želám si, aby požehnanie a rast, aké zažívame v našom Kresťanskom spoločenstve Milosť bolo aj v mesiánskych kongregáciach.

Vyšlo v upravenej podobe v časopise LOGOS 11-12/009 kresťanského spoločenstva Milosť (www.milost.sk).

Miroslav Iliaš

Miroslav Iliaš

Bloger 
  • Počet článkov:  308
  •  | 
  • Páči sa:  36x

Konzervatívec, židofil a sionista. Už nie zarytý priateľ slobody. A čerstvý rusofil. Zoznam autorových rubrík:  Veda - aj tú treba, né ?Odluka cirkví od štátuIzrael, ó môj IzraelŠportíky moje bojovéISATIPataveda (pseudoveda)Súkromné dumaniaPeter UherNezaradené

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu