reklama

Ad: Nemravná Biblia Oľgy Pietruchovej

Témou posledných dní sa stala príručka pre sexuálnu výchovu na školách a polemiky okolo nej, kde na jednej strane barikády sa vyníma biskupská konferencia, a na strane druhej zase liberálni tvorcovia učebného textu. Z nich je pozoruhodná Oľga Pietruchová, ktorá si v článku - v rámci svojho ideového ťaženia proti kresťanskému (rímsko-katolíckemu) náboženstvu - podala Knihu kníh - Bibliu. Ako veriaci protestant si preto dovolím obhajovať nemravné Písmo.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (475)
Ilustračné foto.
Ilustračné foto. (zdroj: www.harleypinon.com)

"Presvedčenie, že Biblia je dokonalý návod k morálke a proti násiliu vzhľadom na jej obsah jednoducho mylné."

Verím vo všemohúceho Boha hebrejských patriarchov (Abraháma, Izáka a Jákoba), ktorý sa predstavil Mojžišovi v horiacom kríku svätým menom (JHVH, čo prekladáme v evajelickom preklade ako Hospodin), a v Ješuu - Mesiáša (Ježiša Krista), Božieho Syna, ukrižovaného za naše hriechy.

Dovolím tvrdiť, že Starý Zákon (hebrejsky Tanach) a Nová Zmluva (hebr. Brit Chdaša) je Bohom inšpirovaný záznam dlhého obdobia ľudských dejín. Záznam vzostupov a pádov človeka, jeho radosti a smútku, dobra a zla. Pani Pietruchová - Boh samotný, Stvoriteľ všetkého a zároveň Sudca - stojí za týmito starými hebrejsko-aramejskými textami.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Písmo - od Genesis až po Zjavenie Jána - zachytáva jednotlivé udalosti z Jeho pohľadu. Z perspektívy toho, ako On konal v histórii človeka a toho, ako človek odpovedal na Jeho volanie.

Z Biblie preto vyplýva absolútna zvrchovanosť Hospodina a Ním ustanovených pravidiel, ktorých morálnej jadro zostáva nemenné tak, ako je nemenný On.

Iste, sekulárne-humanisticky založenému človeku sa mnohé veci v Biblii priečia. Spomínate, pani Pietruchová, tresty smrti a násilie, ktoré je prikazované v Mojžišových knihách voči prehrešiacim sa členom izraelskej komunity, či palicu na neposlušné deti v Prísloviach.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pozrite sa ale na vtedajší dobový kontext: banda bývalých otrokov, potomkov Jákoba (Izraela) vychádzala z Egypta pod Mojžišovým vedením, aby sa prijala Zákon Hospodinov (Tóru), zaujala zasľúbenú zem a žila v nej podľa (ľuďmi kritizovaných) Božích pravidiel.

Áno, pravidlá zachytené v Tóre obsahujú aj tresty smrti - za previnenia, nad ktorými sa dnes mnohí už len pousmejú, či nazvú ich imaginárne: cudzoložstvo, homosexuálne správanie, modloslužobníctvo, čarodejníctvo.

No uznajte - v tej krutej dobe spred viac ako troma tisícročiami sa deti obetovali pohanským božstvám, alebo ohavné sexuálne správanie sa praktizovalo v davovom rozsahu (Sodoma a Gomora). Preto tvrdosť trestov v prikázaniach Božieho Zákona bola na mieste preto, aby vyvolený národ nekopíroval praktiky okolitých národov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Tóra ako dobový text obsahuje okrem trestov aj jasné pravidlá pre príkladný morálny život rodiny a tým aj celej staroizraelskej spoločnosti, odlíšenej týmto od okolitých národov. Keď ide o sex, tak iba v manželstve, je zakázaný medzi blízkymi príbuznými, zakázaný medzi mužmi (homosexualita) a so zvieratami. Sú toto zlé regulácie ? K nim samozrejme patria ďalšie ohľadom náboženského (židovské sviatky), či hospodárskeho života. Stačí si prečítať rabínske výklady (Talmud) a uvidíte, ako sa princípy Zákona dajú uplatniť v rôznych oblastiach života.

Po prvom príchode Ježiša sa k Bohu Izraelovmu pripojili masy pohanov ako čítame v Novej Zmluve (Skutky a listy apoštolov), ktorým už nebolo treba držať sa Tóry so všetkými 613 ustanoveniami, no podstatné morálne normy zostali v platnosti: predmanželská čistota, či vyhýbanie sa modlám. Tak sa o tom uzniesli židovskí apoštoli (Skutky 15.kapitola), aby do novovznikajúcich zborov mohli príjimať nažidovských novovercov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Aj voči novozákonnym listom sa nájdu námietky feministického charakteru, napríklad postoj apoštola Pavla k ženám. Opäť dobová súvislosť: mnoho žien prichádzalo do prvých kresťanských zborov od antického pohanského náboženstva. Preto bolo na mieste, aby najskôr mlčali a poučili sa o apoštolskej Dobrej zvesti, a až potom mohli učiť ďalších. Ženy neboli zaznávané v zboroch; pred Bohom boli všetci rovní.

Liberáli, ktorí dnes útočia proti biblickým textom, poukazujú len na nehumánne tresty, vojny. No veriaci v Boha sa na Písmo pozerajú v celom jeho hodnotovom kontexte. V súvislostiach dobra a zla, a toho, čo Boh chce od človeka. Dnes sa už nekameňuje, no nadčasové morálne hodnoty Desatora a Starej Zmluvy stále zostávajú platnou súčasťou kresťanského učenia. A mnohí dobrí evanjelizátori, učitelia, či katechéti zaiste dokážu tieto veci mladým správne vysvetliť.

"Stačí krátky pohľad na to, aby bolo zrejmé, že náboženstvo nie je lenbezhraničným zdrojom morálky a mravnosti a už vôbec nie objektívnychinformácií."

Boh stojí nielen nad človekom, ale aj za neho. Preto krátky pohľad na kresťanstvo bez toho, aby sme za ním videli a snažili sa spoznali Boha, ktorý sa stal jedným z nás, je, pani Pietruchová, značne povrchný.

Miroslav Iliaš

Miroslav Iliaš

Bloger 
  • Počet článkov:  308
  •  | 
  • Páči sa:  36x

Konzervatívec, židofil a sionista. Už nie zarytý priateľ slobody. A čerstvý rusofil. Zoznam autorových rubrík:  Veda - aj tú treba, né ?Odluka cirkví od štátuIzrael, ó môj IzraelŠportíky moje bojovéISATIPataveda (pseudoveda)Súkromné dumaniaPeter UherNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu